Czy starożytni Rzymianie bywali nad Rawą?

Takie intrygujące zagadnienie rozważał prof. Wiesław Kaczanowicz, historyk pracujący na Uniwersytecie Śląskim. Uczniowie klasy 2d oraz etycy mieli okazję wysłuchać wykładu historycznego, zorganizowanego w ramach znanego nam cyklu Źródła kultury europejskiej.

Dowiedzieliśmy się, że pozytywna odpowiedź na pytanie zawarte w tytule jest niewykluczona. Świadczą o tym chociażby monety rzymskie, znalezione w dużej ilości nie tylko na terenie miast ościennych, ale i w samych dzisiejszych Katowicach.

Wykładowca przeniósł nas w przeszłość. Odmalował nadrawiański pejzaż sprzed 2000 lat, jakże różny od obecnego. Zwrócił uwagę, że przez tereny dzisiejszego Górnego Śląska przebiegał słynny bursztynowy szlak. W obrębie państwa rzymskiego droga bursztynowa była wytyczona, utwardzona i zaopatrzona w infrastrukturę handlowo-hotelowo-gastronomiczną. Natomiast poza limesem szlak stawał się kręty i trudny do przebycia. Istniało wiele jego lokalnych wariantów i niewykluczone, że jeden z nich przebiegał w pobliżu naszych terenów. Jeszcze bardziej niewykluczone, że pojedynczy kupcy czy żołnierze zbaczali z głównego kursu i szli swoimi drogami, być może trafiając i nad Rawę.

W ten sposób po raz kolejny potwierdza się, że nasz region ma pełnowartościowe miejsce w historii i kulturze europejskiej.

Autor: Tomasz Dreinert 2018-02-26 21:00

Zdjęcia do artykułu

Prof. Wiesław Kaczanowicz
Prof. Wiesław Kaczanowicz
szczęśliwi słuchacze
szczęśliwi słuchacze

Miejsce wydarzenia

Wydział Nauk Społecznych Katowice, ul. Bankowa 11
 

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

..::XLO online::... All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014