Warsztaty prawne w Ministerstwie Sprawiedliwości

Klasa 2e udała się z wizytą do Ministerstwa Sprawiedliwości, by wziąć udział w warsztatach Dzień z prawem. Oprócz spotkania z wiceministrem sprawiedliwości Michałem Wosiem, uczniowie wysłuchali wystąpień Marcina Sławeckiego, sekretarza w Departamencie Informatyzacji i Rejestrów Sądowych, oraz sędziego karnisty Krzysztofa Jerzego Piasecznego.

Głównym punktem programu była symulacja rozprawy karnej, w której uczniowie odegrali role uczestników procesu oraz w praktyce poznali zagadnienie wydawania wyroków. Na zakończenie klasa zwiedziła powstające Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, mieszczące się w niesławnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej.

Minister Michał Woś opowiedział o historii gmachu Ministerstwa, w tym o mrocznych latach powojennych, gdy w piwnicach budynku przetrzymywano i torturowano więźniów politycznych. Omówił też typowy dzień ministra oraz scharakteryzował bieżące prace swojej instytucji. Z kolei Marcin Sławecki przedstawił strukturę organizacyjna oraz sposób funkcjonowania administracji rządowej.

Sędzia Krzysztof Jerzy Piaseczny opowiedział o tym, jak długa i trudna droga wiedzie do tego, aby po ukończeniu studiów prawniczych zasiąść do orzekania w procesie sądowym. Sędzia poprowadził też symulację rozprawy, w której nasi uczniowie odegrali różne role. Ławnicy założyli togi, świadkowie oraz oskarżony złożyli zeznania, był również obrońca, prokurator oraz woźny sądowy.

Za zakończenie dnia zwiedziliśmy przesiąknięte krwią mury więzienia przy ul. Rakowieckiej, gdzie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Obejrzeliśmy cele więzienne, w tym tę, w której przebywał rotmistrz Witold Pilecki. W podziemiach oglądaliśmy miejsca, w których przesłuchiwano, torturowano i mordowano polskich patriotów.

Autor: Tomasz Dreinert 2017-10-28 12:00

Zdjęcia do artykułu


minister Michał Woś
minister Michał Woś
symulacja rozprawy
symulacja rozprawy

sekretarz Marcin Sławecki
sekretarz Marcin Sławecki
symulacja rozprawy
symulacja rozprawy
galeria ministrów sprawiedliwości
galeria ministrów sprawiedliwości
sędzia Krzysztof Jerzy Piaseczny
sędzia Krzysztof Jerzy Piaseczny
symulacja rozprawy
symulacja rozprawy

Miejsce wydarzenia

Ministerstwo Sprawiedliwości Warszawa, Aleje Ujazdowskie 11
 

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Warsztaty - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014