Banhof - spektakl po śląsku

BANHOF to jednoaktówka Krystiana Gałuszki, za którą w 2014 roku otrzymał  pierwszą nagrodę w konkursie na jednoaktówkę po śląsku oraz nagrodę specjalną z okazji 150 - lecia Katowic. Jej akcja rozgrywa się na katowickim dworcu w Kattowitz, Katowicach, Stalinogrodzie oraz dzisiejszych Katowicach. Młody chłopak przyjeżdża do szkoły, na egzamin, pyta o drogę. Kolejarz tłumaczy, jak dojść. Konwencjonalna sytuacja. Piotr  Zaczkowski, juror konkursu, widzi w tym coś więcej: wysiadamy na stacji aby wejść w Katowice. Niesiemy bagaże, wspomnienia, trochę niepewności i marzeń. Zawsze w jakimś dzisiaj, które za chwilę będzie wczorajsze, minione, przeszłe i nigdy do końca umarłe. Być może miasto gubi się w nas i odnajduje ciągle na nowo... Katowice nie są miniaturą teatru, ale kroniką albo powieścią, przez której stronice, napisane w różnych językach, przechodzą ludzie. Czas im się przygląda.

W przedstawieniu udział wzięli uczniowie X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach Filip Bałazy i Paweł Piguła, wspierani przez duchy Banhofu, którym głosu użyczyli zaprzyjaźnieni z młodzieżą, wybitni aktorzy Teatru Śląskiego: Bernard Krawczyk i Dariusz Chojnacki.
Spektakl ten wpisuje się w realizowany w X LO program edukacji regionalnej. Zobaczyliśmy w Galerii Katowickiej wystawę fotograficzną, rejestrującą najciekawsze działania uczniów i nauczycieli. Zostały wręczone nagrody za najlepsze prace, zainspirowane monodramem Mianujom mie Hanka. Usłyszeliśmy recytację poezji metafizycznej Krystiana Gałuszki w wykonaniu laureatów Wojewódzkiego Konkursu - Marcina Pietrzyka i Ewy Kopiec. Zobaczyliśmy migawki z poprzednich dni śląskich w X LO (Synek z gitarom w wykonaniu Marii Cebo, Ewy Kopiec, Przemysława Cepy i Marcina Pietrzyka) i zaprosiliśmy do lektury Wihajstra. Całość uświetniła wystawa Pejzaż śląski w grafice  Weroniki Siupki -  znakomitej artystki związanej z Katowicką Akademią Sztuk Pięknych.

Autor: Lucyna Szczawińska 2017-06-14 21:06

Zdjęcia do artykułu

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

..::XLO online::... All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014