Święto Nauki w X LO

13.01.2017 r. w naszej szkole odbył się "Dzień z Uniwersytetem Śląskim" w ramach projektu Akademickie X Liceum Ogólnokształcące.
Wykład otwarcia wygłosił dr Grzegorz Odoj na temat: Stereotypy i uprzedzenia kulturowe, czyli jak widzimy Innych. Wystąpienie to wzbudziło wśród uczniów wiele emocji wyrażonych w zadawanych prowadzącemu pytaniach. Dlatego też wykład otwarcia trwał znacznie dłużej niż zaplanowano.

Klasy artystyczne wzięły udział w następujących zajęciach: Gdzie jest bohater? Warsztaty komiksu (dr hab. Krzysztof Bąk, dr Katarzyna Handzlik), Dobry początek to połowa sukcesu, czyli jak zacząć tworzyć bestseller? Warsztaty na przykładach najlepszych otwarć filmów, seriali i powieści (Indiana Jones, House of Cards, Breaking Bad) (dr Mikołaj Marcela) oraz Kto się myje, a bez mydła, ten podobny do straszydła, czyli krótka historia mydła i brudu (dr Marcela Gruszczyk).
Natomiast klasy informatyczne uczestniczyły w zajęciach: Taktyka przesłuchania świadka - od praktyki polskiego komisariatu do metod FBI (doktorantka Justyna Szostek-Aksamit), Te zmiany ciśnienia są godne zdumienia! (dr Julita Piecha)
Klasy językowe wysłuchały wykładów: Przy kawiarnianym stoliku. Rozważania na temat egzystencjalizmu J.P. Sartrea i A. Camusa (dr hab. Grażyna Starak), Ciekawostki o Słowenii i języku słoweńskim (mgr Tina Jugović), O Bałkanach i Serbii (mgr Srdjan Papić).
Klasy medialne uczestniczyły w zajęciach: Warsztaty telewizyjne z kamerą (doktorant Radosław Aksamit), Czea sił do teo szyskiego - warsztaty z poprawnej artykulacji i wystąpień publicznych (Ks. dr. Bartłomiej Kuźnik).
Klasy biologiczno- chemiczne wzięły udział najpierw w wykładzie : Fizjologia człowieka - co i jak możemy zmierzyć , a później w warsztatach Spirometria (dr Jacek Francikowski) oraz w zajęciach Dbaj o zdrowie rozumiejąc fizykę (dr hab. Armand Cholewka).
W tym dniu nasi uczniowie mieli także okazję zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną Uniwersytetu Śląskiego.
"Dzień z Uniwersytetem Śląskim" był prawdziwym Świętem Nauki w X Liceum Ogólnokształcącym. Wszyscy zainteresowani wyrazili chęć kontynuowania tej formy propagowania wiedzy.

Autor: Dariusz Banaś 2017-01-19 12:00

Zdjęcia do artykułu


X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Warsztaty - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014