Śladami polskości Ziemi Cieszyńskiej

Uczniowie klas 1d i 1e2 uczestniczyli w wycieczce na Śląsk Cieszyński, zorganizowanej we współpracy z Fundacją Patriotyczną Silesia Superior. Celem wyjazdu było nie tylko zapoznanie się z historią Cieszyna, ale przede wszystkim prześledzenie śladów polskości na terenie Republiki Czeskiej. Zarysowała się interesująca perspektywa transgranicznych spotkań młodzieży z Polski i Zaolzia.

Pierwszym punktem wizyty był Cieszyn z jego prastarymi zabytkami oraz miejscami upamiętniającymi Legion Śląski. Natomiast w Czeskim Cieszynie uczniowie wysłuchali wystąpienia dra Józefa Szymeczka, prezesa Kongresu Polaków w Republice Czeskiej. Wykład ten przybliżył obraz przeszłości i dnia dzisiejszego Polaków na Zaolziu.


Z kolei we wsi Cierlicko młodzież odwiedziła Żwirkowisko - miejsce śmierci naszych wspaniałych lotników, Żwirki i Wigury. W Żywocicach oddano hołd ofiarom tragedii żywocickiej, aktu zbrodni wojennej dokonanej na mieszkańcach wsi przez Niemców w trakcie II wojny światowej. Z kolei w Stonawie, od 20 lat rządzonej przez burmistrza Polaka, uczczono pamięć ofiar tzw. mordu stonawskiego.

Autor: Krzysztof Tracki 2015-07-18 12:00

Zdjęcia do artykułu
Miejsce wydarzenia

Cieszyn
 

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Warsztaty - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014