Mrówki, zegary i wąsy

Dnia 8 czerwca 2015r. klasa 2a uczestniczyła w zajęciach pani Katarzyny Czapli-Durskiej, dotyczących twórczości Salvadora Dalí. Rozpoczęliśmy od osobistej oceny obrazów, a dopiero potem poznaliśmy charakterystyczne techniki malarza oraz jego przeszłość, która kształtowała go jako osobę, ale również twórcę. 

Dowiedzieliśmy się, że został nazwany imieniem swojego starszego brata, który zmarł przed narodzeniem mężczyzny, oraz że miłość życia Salvadora (swoją drogą starsza mężatka) okazała się jego muzą i promotorką, ale doprowadziła też do ostatecznego upadku malarza. Przestała nas więc dziwić odmienność twórczości Salvadora, a niejasne dotąd elementy stały się klarowne - motyw charakterystycznej twarzy, kul, rozpływania i mrówek,  czyli przemijania. Okazało się, że obrazy Salvadora są piękne nie tylko dzięki oryginalności, ale również ukrytej treści, jaką w sobie niosą. Dlatego też, kończąc spotkanie ponowną oceną obrazów, wyrażaliśmy się jeszcze przychylniej na ich temat. 
Dzięki wykładowi poznaliśmy sylwetkę i zrozumieliśmy twórczość jednego z najwybitniejszych malarzy na świecie, dlatego liczymy na kolejne zajęcia z panią Katarzyną Durską.

Autor: Natalia Tomanek, 2a 2015-06-17 15:00

Zdjęcia do artykułuX Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Warsztaty - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014