Sherlockowie pod lupą Watsonów

1 czerwca w naszej szkole odbył się wykład prof. Ryszarda Koziołka z Uniwersytetu Śląskiego na temat: Pochwała literatury kryminalnej. Wykładowca zwrócił uwagę na paletę możliwości, jaką stwarza łączenie różnych dyscyplin i nauk oraz na kunszt językowy książek tego gatunku. 

      Mimo dosyć powszechnemu przypuszczeniu, że jest to literatura czysto rozrywkowa, prof. Koziołek porównał ją go gąbki, która oprócz przyjemności czytania, ma w sobie sporą dawkę wiedzy ścisłej i nauk empirycznych. Na samą popularność gatunku składa się zaburzenie ładu społecznego przez zbrodnię lub tajemnicę, ale jednocześnie możliwość powrotu do równowagi dzięki wybitnym jednostkom, potrafiącym zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Są to Sherlockowie, a my, będąc mniej lub bardziej ograniczonymi Watsonami, możemy podziwiać efekty ich dochodzenia. A najlepsze w tym wszystkim, nawet według Kubusia Puchatka, nie jest sam moment jedzenia miodku, ale właśnie moment tuż przed nim, czyli dochodzenie i poszukiwanie prawdy.
    Tak więc wykład prof. Ryszarda Koziołka na temat zalet literatury kryminalnej podsumować można komentarzem prowadzącego odnośnie filmu To nie jest kraj dla starych ludzi, stanowiący jedną z niepoważnie prawdziwych lekcji: Nigdy nie bierzcie znalezionych na pustkowiu milionów, bo prędzej czy później ktoś po nie zapuka. Jeżeli nie zrobicie tego z moralności, to może przynajmniej ze strachu.
    Wszystkim wykład bardzo się podobał, nie tylko ze względu na tematykę, ale ciekawy sposób przedstawienia literatury kryminalnej. Liczymy na to, że prof. Koziołek dotrzyma obietnicy i kiedyś znów zawita w naszej szkole.

Autor: Natalia Tomanek, kl. 2a 2015-06-11 18:00

Zdjęcia do artykułu


X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Warsztaty - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014