Uniwersytet Najlepszych

Uniwersytet Najlepszych

24 października 2018 r. w auli im. Kazimierza Lepszego w Rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się inauguracja programu „Uniwersytet Najlepszych”, do którego zakwalifikowała się uczennica Emila Marniok z kl. 2a.

Projekt w ma na celu rozwijanie zainteresowań najzdolniejszych mieszkańców Katowic, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, pokazanie im bogatej oferty edukacyjnej Uniwersytetu Śląskiego oraz zachęcenie do podjęcia studiów w stolicy województwa śląskiego. Jego uczestnicy pod opieką i przy wsparciu tutora – pracownika naukowego Uczelni, podejmą próbę rozpoznania swoich zainteresowań i predyspozycji oraz wyznaczą ścieżkę rozwoju osobistego i naukowego.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie oraz ich tutorzy, a także prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Prorektor ds. Kształcenia i Studentów UŚ,  pan Waldemar Bojarun, Wiceprezydent Miasta Katowice oraz pani Grażyna Burek, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu.

Organizatorami projektu są: Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Urząd Miasta Katowice, a współorganizatorami: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 5 w Katowicach oraz Pałac Młodzieży w Katowicach.

Autor: Joanna Baca 2018-10-29 12:00
24 Paź 2018

Mistrzostwa Katowic w Szachach IV miejsce

Mistrzostwa Katowic w Szachach IV miejsce

Nasi reprezentanci w szachach debiutowali dzisiaj w Mistrzostwach Katowic. Pokazali się z bardzo dobrej strony zajmując IV miejsce.

Skład drużyny:
1. Ficek Szymon
2. Marek Maciej
3. Kała Jakub
4. Mateja Aleksandra

Autor: Artur Partyka 2018-10-23 17:37
23 Paź 2018

70-lecie

29 czerwca 2019 r. X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego w Katowicach będzie obchodzić jubileusz 70-lecia. Chcemy, aby ten odświętny dzień stał się okazją do pełnych wzruszeń i radości wspomnień. Pragniemy, aby w sercu każdego z Gości odżyły na nowo chwile spędzone w murach naszej szkoły.

Będzie nam bardzo miło, jeżeli nauczyciele, którzy byli pracownikami naszego liceum oraz absolwenci zaszczycą nas swoją obecnością w tym pięknym i ważnym dla szkolnej społeczności dniu.

Program:
11.00 – uroczysta msza św. w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w intencji nauczycieli, absolwentów i uczniów XLO;
12.00 – część oficjalna Jubileuszu w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Ślaskiego przy ul. Jordana 18 wraz z częścią artystyczną;
14.00 (około)  część nieoficjalna: okazja do spotkań nauczycieli i absolwentów. Festyn na terenie szkoły z możliwością indywidualnego zakupu ciepłego lub zimnego posiłku z food trucka (furgonetka z bufetem na wynos).
20.00 – przewidywany czas zakończenia wydarzenia.

Rejestracja:
Aby wziąć udział w imprezie należy zarejestrować się korzystając formularza (formularz rejestracyjny) lub wysyłając mail na adres jubileusz@xlo.pl podając następujące informacje:
- imię i nazwisko,
- rok zdawania matury,
- należy określić w których częściach imprezy zamierza się uczestniczyć,
- należy określić czy jest się zainteresowanym zakupieniem sobie na miejscu ciepłego posiłku.

UWAGA! Z powodów organizacyjnych, rejestracja trwa do 31 maja 2019

Rejestracja, jest jednoznaczna z wyrażeniem zgody na: 
1. przetwarzanie danych przez organizatora imprezy (tj. X LO w Katowicach) niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia. Dane te nie zostaną udostępnione osobom trzecim oraz zostaną usunięte po zakończeniu jubileuszu.
2. publikację, wizerunku utrwalonego na zdjęciach, na stronie szkoły, szkolnych profilach społecznościowych oraz publikacjach pojubileuszowych.

Autor: Administrator 2018-10-22 21:00
22 Paź 2018

Warsztaty z dietetykiem

Warsztaty z dietetykiem

W ramach realizacji programu Szkoły Promującej Zdrowie  w pierwszej połowie października  uczniowie klas pierwszych  uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez panią dietetyk Natalię Bugla  z  Centrum Dietetyki Zdrowy Duet.

W trakcie ich trwania uczniowie pozyskali istotne informacje na temat analizy składu ciała tj.:
a) co to jest badanie bioimpedancji elektrycznej (BIA)
b) jakie wskaźniki są badane podczas analizy składu ciała 
c) prawidłowe normy na zawartość wody, tkanki tłuszczowej, kości, tkanki mięśniowej w organizmie
d) gdzie jest wykorzystywane badanie i do jakich celów są wykorzystywane wyniki z analizatorów ciała
e) co to jest wskaźnik BMI, o czym informuje i jakie są jego zakresy
f) co to jest PPM (podstawowa przemiana materii) i jak ją obliczyć
g) co to jest CPP (całkowita przemiana materii) i jak ją obliczyć 

Autor: Łukasz Wilk 2018-10-18 09:00
18 Paź 2018

Spotkanie z Ambasador Izraela

Spotkanie z Ambasador Izraela

Po raz kolejny mieliśmy okazję spotkać się i porozmawiać z zawodowym dyplomatą. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej zaprosił do Katowic JE Ambasador Izraela w Polsce, panią Annę Azari.

Pani Ambasador opowiedziała o trudnej historii i współczesności swojego kraju, z jednej strony ciągle zagrożonego atakiem, a z drugiej niezwykle innowacyjnego i kreatywnego. Uczniowie pytali o relacje polsko-izraelskie, o perspektywy pokoju na Bliskim Wschodzie, interesował ich również status Jerozolimy.

Izrael to jedno z istotniejszych państw świata. Dobrze więc, że jako jedna z trzech szkół mogliśmy poznać jego punkt widzenia w bezpośredniej rozmowie.

Autor: Tomasz Dreinert 2018-10-21 22:00
18 Paź 2018

III miejsce w Mistrzostwach Rejonowych w Mysłowicach

III miejsce w Mistrzostwach Rejonowych w Mysłowicach

Reprezentanci naszej szkoły rywalizowali w zawodach Rejonowych Wojewódzkiej Licealiady w Sztafetowych Biegach Przełajowych w Mysłowicach. Walczyli dzielnie zdobywając III miejsce.

Skład drużyny:

  1. Bartosz Hein
  2. Kacper Król
  3. Bartłomiej Kawulok
  4. Maciej Gajda
  5. Kamil Bednarz
  6. Kucharski Oskar
Autor: Artur Partyka 2018-10-22 17:00
16 Paź 2018

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Z życia szkoły - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014