IZOP - wymiana polsko-niemiecka

W dniach 31.03.2008-05.04.2008 szkoła nasza gościła uczniów oraz nauczycieli ze szkoły niemieckiej z Wildeshausen w ramach projektu międzynarodowego IZOP. Koordynatorem projektu ze strony polskiej jest nauczyciel języka niemieckiego Arkadiusz Kurek.Głównym zadaniem było poznanie oraz zastosowania techniki słonecznej na przykładzie firmy "Paradigma" mieszczącej się w Dąbrowie Górniczej. Uczniowie nie tylko wysłuchali wykładu o nowoczesnych źródłach energii lecz także zobaczyli jak działają kolektory słoneczne w szkole podstawowej w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach przy ogrzewaniu basenu oraz w spółdzielni mieszkaniowej w Katowicach przy ogrzewaniu bloku mieszkalnego. Następnym zadaniem było napisanie artykułów na temat zwiedzanych obiektów, które ukażą się niebawem w polskim "Dzienniku Zachodnim" jak i w czasopiśmie niemieckim. Młodzież niemiecka jak i nauczyciele goszczeni byli przez rodziny polskie. W czasie wymiany uczniowie zwiedzili stare zabytki Krakowa, Muzeum w Oświęcimiu oraz Brzezińce oraz oczywiście Katowice. W czerwcu młodzież z naszej szkoły pojedzie do Niemiec w ramach projektu i będzie pisała artykuły o przedsiębiorstwie niemieckim.

Przeczytaj artykuł zamieszczony w Dzienniku Zachodni: pdf

 

adres Wildeshausen Niemcy

Autor: Arkadiusz Kurek 2008-04-05 17:32
5 Kwie 2008

Podmiana serwera

Trwają prace przy nowym serwerze. W związku z tym do niektórych ze starego serwera treści można dostać się przez ten link: stare XLO-online. Jednocześnie zmienione zostało kodowanie polskich znaków diakrytycznych (utf-8), co może powodować pojawianie się w treści różnych znaczków. Należy wtedy przełączyć kodowanie znaków przeglądarki na ISO-8859-2. Natomiast autorom stron zamieszczonych na serwerze XLO polecamy program "Gżegżółka".
Za utrudnienia przepraszamy.

Autor: Administrator 2008-04-02 00:00
2 Kwie 2008

Dni rekolekcji, dni skupienia.

Jak co roku odbyły się kolejne rekolekcje dla uczniów i nauczycieli XLO. Kolejne, ale jak zawsze inne. 10go marca, zaraz po nabożeństwie, uczniowie uczestnicząc w różnych warsztatach, mieli między innymi okazję porozmawiać z księdzem egzorcystą czy też zapoznać się z pracą w radiu eM. Drugi dzień, to dzień pielgrzymki do sanktuarium na górze Św. Anny. Natomiast środa to dzień skupienia i nauki w naszej świątyni parafialnej, zakończony błogosławieństwem i życzeniami powodzenia dla maturzystów.

Autor: Jacek Durski 2008-03-11 23:00
11 Marz 2008

STIMUN 2008 - Szwecja

Grupa uczniów pod opieką Tomasza Dreinerta oraz Łukasza Wilka uczestniczyła w programie STIMUN w Kalmar w Szwecji. Braliśmy udział w symulacji sesji ONZ w języku angielskim. Pełniliśmy rolę reprezentacji USA, Izraela i Niemiec.
Wraz z przedstawicielami innych państw, uczestnicy przygotowywali rezolucje zawierające rozwiązania najważniejszych problemów świata w XXI wieku.
Autor: Arkadiusz Kurek 2008-03-10 13:13
10 Marz 2008

Próba generalna

Nerwowy tłumek uczniów w odświętnych strojach. Długopisy, dowody osobiste, szukanie sal. Matura? Jeszcze nie. To tylko próba generalna. Od 4 do 6 marca tego roku odbywały się matury próbne. Przez 3 dni zmagaliśmy się z przygotowanymi przez OKE arkuszami z języka polskiego, obcego i przedmiotów wybranych.

Autor: Aleksandra Spisak 2008-03-06 23:00
6 Marz 2008

Studniówka

Marysin Dwór, 5.01.2008, z przyjeżdżających co chwilę samochodów wysiadają wytworne kobiety i eleganccy panowie. Tak, to studniówka X LO. Widać było po zgromadzonych, że bardziej dociera do nich fakt wyśmienitej zabawy, niż nieubłagalnie zbliżającej się matury. Kiedy wszyscy rozgościli się, przemówił Pan Dyrektor i zaczęto wznosić toasty. Wtem "do poloneza!". Pomimo wielkiego ścisku udało się go zatańczyć. Niektórzy z zaciętą i skupioną miną liczyli takt, inni wpatrzeni w parę wcześniej, by przypomnieć sobie "co, gdzie, kiedy i w którą stronę". Po tym historycznym momencie rozpoczęła się zabawa, która trwała do białego rana. Wszyscy doskonale się bawili. W końcu to studniówka!
Autor: Marcin Rzońca 2008-01-06 23:00
6 Sty 2008

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Z życia szkoły - X LO im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014