Regionalny Konkurs Kolęd Angielskich

W dniu 11.12.2009r dwa szkolne zespoły muzyczne reprezentowały X LO w regionalnym Konkursie Kolęd Angielskich zorganizowanym w Jaworznie w MOKiS. Byli to: Paulina Pomietło oraz Mateusz Dabrowski z klasy 1a  oraz grupa dziewcząt z klasy 2b - Patrycja Kowalska,Paulina Marczak,Anna Gwiazda, Roksana Kwiecień, Magdalena Pokuta, Hanna Stolorz, Anna Pudełko oraz Urszula Stolecka. Świateczne kolędy zaprezentowane w często bardzo profesjonalnym wykonaniu oraz refleksje gościa koncertu - znawcy muzyki filmowej Pana Pawła Sztompke wprowadziły nas w niepowtarzalny nastrój i umożliwiły porównanie wykonań bardziej i mniej znanych utworów.

Opieka :prof. A. Włudarczyk-Dudzic i prof. B. John-Jankowska

Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie ,ul. Krakowska 8

Autor: Anna Włudarczyk-Dudzic 2009-12-13 19:54
13 Gru 2009

Parawan w stolicy

W dniu 12.12.2009r. Grupa Teatralna „Parawan” uczestniczyła w Ogólnopolskim Konkursie Teatralnym na inscenizację tekstu współczesnego polskiego autora. Na scenie warszawskiego Domu Kultury uczniowie zaprezentowali spektakl na podstawie słuchowiska Feliksa Netza „Pokój z widokiem na wojnę polsko - jaruzelską”, który został wyróżniony „za odwagę podjęcia tematu”. Indywidualne wyróżnienie za rolę Kingi otrzymała Katarzyna Kiś z klasy 3d.

Przed prezentacją młodzi aktorzy odbyli krótką wycieczkę po stolicy. Ważnym punktem programu na Starym Mieście była Archikatedra św. Jana, w której podziemiach znajduje się grób I. J. Paderewskiego - patrona naszego liceum.

W rolę arcysprawnego przewodnika, znającego wszystkie możliwe kombinacje komunikacyjne (autobusy, tramwaje, metro, czas odjazdu i czas przejazdu, optymalne, także pod względem widokowym, przesiadki, etc...) wcielił się niezastąpiony Marcin Sikora.

Autor: Lucyna Szczawińska 2009-12-11 23:00
11 Gru 2009

Pierwsze sportowe sukcesy

Dopiero trzeci miesiąc nowego roku szkolnego a na koncie naszych szkolnych reprezentacji pojawiły się już pierwsze poważne sportowe sukcesy. Dobrą passę rozpoczęli nasi lekkoatleci, którzy to z początkiem października wybiegali dla "dziesiątki" tytuł Mistrza i Wicemistrza Katowic Szkół Ponadgimnazjalnych w biegach przełajowych. Chwilę później piłkarki i piłkarze ręczni wywalczyli sobie awans do półfinałów szkolnych rozgrywek. Za kilka dni swoje mecze eliminacyjne rozpoczną siatkarki i koszykarze. Mamy nadzieje, że i oni bez trudu pokonają swoich przeciwników w tej pierwszej fazie spotkań międzyszkolnych.

 

Mistrzowie i Wicemistrzynie Katowic Szkół Ponadgimnazjalnych w Biegach Przełajowych
Autor: Administrator 2009-11-06 09:31
6 Lis 2009

Wymiana z Francją

W dniach 25.09-01.10.2009 gościliśmy 21-osobową grupę młodzieży z Bischwiller we Francji, która złożyła nam rewizytę w ramach trwającej już od 15 lat wymiany. Podczas pobytu nasi francuscy goście zwiedzili najciekawsze miejsca naszego regionu (m.in. zabytkową kopalnię srebra w Tarnowskich Górach, Auschwitz, Pszczynę, Kraków czy Jurę), uczestniczyli w życiu szkoły, mieli okazję do poznania naszego codziennego życia oraz rozrywek oferowanych przez miasto. Po tak intensywnym programie nasi korespondenci wyjeżdżali wprawdzie bardzo zmęczeni, ale i zaskoczeni polską gościnnością. Uściskom na pożegnanie i obietnicom przyjaźni na wieki nie było końca. Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie, tym bardziej że wielu uczniów otrzymało już zaproszenia do Francji.

Autor: Anna Dziechciarz 2009-10-14 22:04
14 Paź 2009

Projekt kulturoznawczy z Danią

W dniach 30.09 - 5.10.2009 grupa 18 uczniów naszego Liceum wyjechała do Danii w celu kontynuacji realizacji projektu kulturoznawczego ze szkołą w HOJER. Szkoła goszcząca przygotowała bogaty program edukacyjny. Młodzież polska uczestniczyła w warsztatach tematycznych na terenie szkoły; poznała zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa Danfoss factory; zwiedziła budynek zarządu i zakład produkcyjny; wzbogaciła wiedzę na temat pozyskiwania energii podczas pobytu w interaktywnym parku Danfoss Universe, obejrzała 2 tamy o różnym sposobie działania, najbardziej wietrzną część wybrzeża duńskiego oraz zwiedziła kilka zabytkowych miasteczek. Kolejne spotkanie, tym razem w Polsce, odbędzie się w kwietniu 2010 roku. W wyjeździe uczestniczyli nauczyciele :prof. Anna Dudzic-koordynator projektu oraz prof. Łukasz Wilk - opiekun.
Autor: Anna Dudzic 2009-10-11 18:03
11 Paź 2009

Symulacja ONZ w Hamburgu

W ostatnich dniach września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w symulacji ONZ w Hamburgu. Szkoła niemiecka organizowała takie spotkanie z wielu krajów europejskich po raz pierwszy. Uczniowie wypowiadali się na tematy polityczno-gospodarcze w języku angielskim a oprócz tego zwiedzili Hamburg i nawiązali kontakty z rówieśnikami z Niemiec. Opiekunem grupy był prof. Arkadiusz Kurek, który służył pomocą uczniom w razie jakichkolwiek problemów.

 

adres Hamburg Niemcy

Autor: Arkadiusz Kurek 2009-10-01 19:48
1 Paź 2009

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Z życia szkoły - X LO im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014