X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

I miejsce w konkursie recytatorskim

Aleksandra Pela z kl. 3d zdobyła I miejsce w kategorii poezja i proza w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim "W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck". Opiekunem laureatki jest prof. Lucyna Szczawińska. Gratulujemy! 

Nasza uczennica recytowała wspomnienia Urszuli Wińskiej, nauczycielki z Bochni, która przybywała w niemieckim obozie w Ravensbrück od 1941 do 1945 roku. Uczennica wybrała fragment o powrocie Urszuli, wymizerowanej pobytem w lagrze, do domu Bochni. To działo się 15 maja 1945 roku. Aleksandra recytowała: "Andrzejek spał jeszcze w tym samym łóżeczku, w którym go zostawiłam, kiedy mnie aresztowano. Nie chciał uwierzyć, gdy go budzono. Podniósł głowę i powiedział »Pani nie jest moją mamą! Pani nie jest podobna do mamy z portretu«. Chciał dowodu. Miałam na szczęście jego fotografię, którą podstępnie, jako kolorową kartkę z życzeniami imieninowymi, przysłano mi do obozu. Uwierzył. Rzucił mi się na szyję i powiedział: »Już mi nic nie brakuje do szczęścia«

Zachęcamy do wysłuchania zwycięskich recytacji na profilu W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek FKL Ravensbrück" w serwisie Facebook.

Autor: Lucyna Szczawińska 2021-04-01


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach