X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

77 rocznica Powstania Warszawskiego - PAMIĘTAMY!

Powstanie Warszawskie jest chyba jednym z najczęściej branych na tapetę wydarzeń historycznych. Miało sens czy nie miało, wybuchło niepotrzebnie, a może nie mogło nie wybuchnąć, dowódcy wydali błędne rozkazy, a może potrzeba podjęcia próby wyrwania się z okopów dojrzała w ludziach tak mocno, że nie mogło być innego scenariusza – przez media i domy nieustannie przewijają się takie dyskusje. Jestem warszawianką, co roku, gdy o godzinie W Warszawa staje, ściska mnie w gardle.

Bo choć wydarzenie to można oceniać różnie (co przychodzi nam niezmiernie łatwo – w końcu wyłącznie analizujemy fakty, nie wiedząc, czym jest pięcioletnia okupacja i co oznaczają godziny policyjne, łapanki i ten ciągły strach, że może już jutro nie będzie o kogo się martwić), to jest ono symbolem walki o wolność i polskość w ogóle. Warszawa się zbuntowała. Warszawa się zjednoczyła. Warszawa dała przykład.  Warszawa wysoko uniosła głowę.

Dzisiaj Powstanie staje się atrakcyjne, gdy jest podane w pięknej formie: w filmach, grach, interaktywnych i multimedialnych muzeach. Gdy jest ślicznie skadrowane, posypane ładnymi obrazkami, podpięte pod nastrojową muzykę. I nie mówię, że to jest złe. Czasy się zmieniły, więc dobrze, że historia jest unowocześniania po to, by przyciągać uwagę młodych. Zresztą, sama to lubię. Dobrze jest jednak, gdy takie obrazki są tylko zachętą do podjęcia poszukiwań, kierunkiem, który wskaże, jaką szufladkę w głowie warto otworzyć i jaką wiedzę uzupełnić. A do tego oczywiście najlepsze są książki. Poniżej zatem 11 książek o Powstaniu Warszawskim, po które warto sięgnąć. I szukać, kartkować, drążyć. Większość z nich znajdziecie w naszej szkolnej biblotece.

Władysław Bartoszewski, Powstanie 1944

Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego

Zbigniew Czajkowski-Dębczyński, Dziennik powstańca

Norman Davies, Powstanie 44

Anna Herbich, Dziewczyny z Powstania

Janina Koszeghy, Między życiem a śmiercią. Pamiętnik z Powstania Warszawskiego

Emil Marat, Michał Wójcik, Made in Poland

Alexandra Richie, Warszawa 1944

Bronisław Troński, Tędy przeszła śmierć

Barbara Wachowicz, Bohaterki powstańczej Warszawy

Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze

[źródło: Katarzyna Stańczyk, http://wokolfaktu.pl/ksiazki-o-powstaniu-warszawskim-12-calkiem-roznych-tytulow/]

Autor: Katarzyna Pąpka 2021-07-31

godlo.png
oswiata.png
2024.png

Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach